Ładowanie

Stomatologia estetyczna

Do stomatologii estetycznej zaliczamy m.in. wybielanie zębów, skaling, piaskowanie i lakowanie zębów, lakierowanie, biżuterię nazębną. 

Wybielanie zębów

Ma na celu usunięcie przebarwień powstałych na zewnętrznej warstwie szkliwa. Przebarwienia te mogą powstać na wskutek:

  • czynników wewnętrznych (leki, środki chemiczne, antybiotyki, uszkodzenia, ścieranie szkliwa, kamień nazębny, choroby zębów przebyte w dzieciństwie)
  • czynników zewnętrznych (duża ilość kawy i herbaty, palenie papierosów)

Stosowane są głównie dwie metody wybielania zębów:nakładkowa lub wybielanie lampą.

Metoda nakładkowa polega na wykonaniu nakładki, którą wykonuje się w laboratorium protetycznym po uprzednim pobraniu wycisku.
Do nakładki aplikujemy żel wybielający, którą pacjent zakłada na noc. Kuracja trwa do dwóch tygodni aż do uzyskania wymaganego koloru zębów.

Metoda wybielania lampą polega na jednorazowej aplikacji żelu wybielającego i na naświetlaniu specjalną lampą. Lampa ta wzmacnia proces wybielania
i skraca jego czas do pojedynczej wizyty w gabinecie.

Biżuteria nazębna

Doskonała ozdoba zębów, a także sposób na podkreślenie własnego stylu i indywidualności. Dodaje urok każdemu uśmiechowi.
Noszenie takiej biżuterii jest całkowicie bezpieczne i nieszkodliwe. Sam zabieg poleg na umocowaniu biżuteri na górnych, przednich zębach, którą można zdjąć w każdym momencie.
Biżuteria może być szklana (np. Swarowski), metalowa (złota, srebrna, platynowa) lub z kamieni szlachetnych bądź pół-szlachetnych.

Skaling

Mechaniczna metoda usuwania kamienia nazębnego przy użyciu skalera ultradzwiękowego. Końcówka takiego skalera drga z częstotliwością większą od częstotliwości dzwięku
(20 tys. Hz) i oddziela warstwę kamienia od szkliwa.

Piaskowanie zębów

Zabieg stomatologiczny polegający na dokładnym usunięciu osadu z zębów, którego nie jesteśmy w stanie usunąć podczas codziennego szczotkowania. Zabieg ten dodatkowo poleruje zęby, dzięki czemu są one bielsze i bardziej lśniące. Zabieg ten usuwa również płytkę bakteryjną i powierzchniowe przebarwienia.

Lakowanie zębów

Metoda polecana u dzieci bezpośrednio po wyrżnięciu się zębów stałych. Przed lakowaniem zęby zostają dokładnie wyszczotkowanie mechanicznie przy użyciu specjalnej pasty a następnie polimeryzowane lakiem.

Lakierowanie zębów

Leczenie próchnicy początkowej polega na zastosowaniu preparatów powodujących remineralizację szkliwa, czyli jego naprawę. Są to lakiery fluorowe lub t.zw. "szkło w płynie", czyli kompleks aktywnego wapnia i fosforu.