Na przestrzeni ostatnich lat, obserwuje się wzrost liczby osób z dysfunkcjami narządu żucia. Bruksizm uznaje się za jedną spośród najczęściej występujących postaci para funkcji, mianem których określa się nieprawidłowe, a także utrwalone oraz szkodliwe reakcje ruchowe żuchwy. W przypadku silnych emocji związanych ze stresem, w jamie ustnej występuje silne napięcie mięśni żucia, które może prowadzić do zapaleń przyzębia bądź bruksizmu.
Występują silne napięcia w obrębie mięśni żwaczy oraz skroniowych stanowiące nagryzanie błony śluzowej jamy ustnej (warg oraz policzków), a także wydymanie policzków, nierzadko występuje swoista, „kwadratowa” twarz.
Bruksizm stanowi termin medyczny służący do określania niekontrolowanego, a także mimowolnego zaciskania zębów oraz/lub zgrzytania nimi. Objawy bruksizmu przeważnie ulegają nasileniu w nocy, podczas snu pacjenta, a także w sytuacjach stresogennych. Konsekwencje bruksizmu stanowią w szczególności ścieranie się szkliwa oraz ścieranie, osłabienie, a nawet rozchwianie zębów, mocno zarysowana, kwadratowa żuchwa.
Pacjenci cierpiący na tą dolegliwość często odczuwają silne bóle głowy, karku oraz mięśni obręczy barkowej.
LECZENIE - Stomatologiczne oraz zabiegami Medycyny Estetycznej
Osoby cierpiące na bruksizm coraz częściej poddaje się zabiegom medycyny estetycznej z wykorzystaniem toksyny botulinowej. W trakcie wstępnej konsultacji, lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z danym pacjentem.
Nieodzowne jest wykluczenie istnienia przeciwwskazań do zabiegu:
Zabieg leczenia bruksizmu jest przeznaczony zwłaszcza dla tych pacjentów, w przypadku których stosowanie doustnych leków albo metody nakładki nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Cały zabieg nie trwa dłużej niż piętnaście do dwudziestu minut. Lekarz w trakcie zabiegu przy pomocy iniekcji wprowadza toksynę botulinową w tak zwane mięśnie żwacze. Prowadzi to do rozluźnienia mięśni, a jednocześnie zapobiega ich nadreakcji. Rezultat na ogół utrzymuje się średnio do roku. Podczas działania preparatu mięśnie ulegają osłabieniu, zniwelowane jest ponadto napięcie w szczęce, natomiast twarz pacjenta wygląda znacznie smuklej, gdyż mięśnie tracą swą objętość.
Zabieg jest bardzo bezpieczny, niekiedy po zabiegu występuje lekkie zaczerwienie oraz widoczne są ślady po wkłuciach.
COPYRIGHT © 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Mezodent - gabinet medycyny estetycznej i stomatologii Władysławowo
Projekt i realizacja: WEBPC-GROUP